Rolety okienne czy żaluzje – co warto wybrać?
Large window in anthracite color with fully covered external blinds, view from the outside of the building.

Rolety okienne czy żaluzje – co warto wybrać?

Decyzja o wyborze między roletami lub żaluzjami okiennymi zależy od osobistych preferencji, posiadanego budżetu i oczekiwanej funkcjonalności osłon okiennych. Na co warto się zdecydować? Oto najważniejsze kwestie!

Styl osłon okiennych

Rolety i żaluzje mają różne style, które pasują do różnych aranżacji. Na co warto się zdecydować? Żaluzje mają klasyczny, tradycyjny wygląd i są dostępne z różnych materiałów, takich jak drewno, sztuczne drewno, metal i winyl. Można dobrać je również do nowoczesnych aranżacji, na przykład we wnętrzach skandynawskich czy loftowych, dlatego warto uwzględnić wtedy ich rodzaj oraz kolor. Rolety mają bardziej nowoczesny wygląd i są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Przykładowo można zdecydować się na jednolite rolety albo rolety wzorzyste, które będą dekorowane motywami kwiatowymi albo ornamentami. W razie problemów z doborem odpowiedniego rodzaju osłon okiennych pod kątem stylu warto sprawdzić dostępne w internecie inspiracje. Można znaleźć je na stronach internetowych producentów osłon okiennych oraz na stronach poświęconych wnętrzom.

Funkcjonalność osłon okiennych

Zarówno rolety, jak i żaluzje umożliwiają kontrolowanie ilości światła, niemniej jednak proces ten zachodzi w nieco inny sposób. Co warto wybrać? Żaluzje można regulować, aby kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, przechylając ich lamele. Również można podnosić je całkowicie i częściowo oraz opuszczać. Dają one zatem większe możliwości pod kątem regulacji w porównaniu do rolet okiennych. Natomiast rolety można podnosić lub opuszczać, aby kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Wybrane rodzaje rolet, na przykład rolety dzień-noc, pozwalają też na wpuszczanie światła częściowo, ponieważ zbudowane są one z pasów naprzemiennie blokujących i przepuszczających światło. Gdy planuje się kupić rolety Lublin to miasto, w którym na kupujących czeka bardzo szeroka gama różnych osłon okiennych do wyboru, dlatego warto porównać je ze sobą przed zdecydowaniem się na zakup.

Koszt osłon okiennych

Koszt rolet i żaluzji różni się w zależności od materiału, rozmiaru i dodatkowych elementów danej osłony okiennej. Jakie osłony można kupić taniej, a jakie drożej? Ogólnie rzecz biorąc, rolety są tańsze niż żaluzje, dlatego też będą one dobrym wyborem dla osób, którym zależy na jak najniższej cenie. Żaluzje będą z kolei droższe, szczególnie te wykonane z materiału takiego jak drewno.

Czyszczenie osłon okiennych

Warto pamiętać o tym, że rolety i żaluzje wymagają regularnego czyszczenia, aby zachowały swój atrakcyjny wygląd. Jakie z nich są najprostsze w utrzymaniu w czystości? Żaluzje wymagają odkurzenia i od czasu do czasu gruntownego czyszczenia, natomiast rolety można przecierać wilgotną ściereczką. Gdy natomiast zależy nam na najprostszym czyszczeniu osłon, warto wybrać rolety rzymskie, które można zdemontować i wyprać w pralce.

Montaż osłon okiennych

Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą być instalowane przez profesjonalistę lub przez właściciela domu.

W jaki sposób można je zainstalować?

Najprostsze w montażu są rolety okienne, ponieważ można zamontować je bezinwazyjnie bezpośrednio na skrzydle okna. Do tego celu używane są specjalne uchwyty, które można nałożyć na skrzydło, bez potrzeby używania narzędzi. Z kolei żaluzje są cięższe, dlatego wymagają one już innego rodzaju montażu, który wykonuje się zwykle do ściany albo do wnęki okiennej.

Dodaj komentarz