Ziemia ogrodowa zadba o piękno roślin w ogrodzie

Ziemia ogrodowa zadba o piękno roślin w ogrodzie

Nie w każdym ogrodzie gleba wyróżnia się wysoką jakością. Gdy jest słabsza, warto zadbać o nią i dodać do niej ziemię ogrodową wyróżniającą się lepszym składem. Dzięki temu możesz uzyskać doskonały wzrost roślin i cieszyć się z efektownie wyglądającego ogrodu przez cały rok!

 

Kiedy warto kupić ziemię ogrodową?

Każdy ogród ma jakiś typ ziemi. Nie zawsze jednak nadaje się ona do posadzenia w niej roślin, stąd też konieczne może być jej uzupełnienie o nową glebę.

 

Gleba dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

  • gleba gliniasta
  • gleba piaszczysta
  • gleba piaszczysto-gliniasta

 

Najcięższa jest gleba gliniasta, ma też dużo składników pokarmowych, jednak jest trudna w uprawie. Najmniej składników odżywczych ma gleba piaszczysta, która jest też lekka i przepuszczalna, stąd te wymaga regularnego nawożenia i nawadniania. Z kolei gleba piaszczysto-gliniasta jest pośrednim typem gleby – jest łatwa w uprawie, ale także ma dużo składników pokarmowych.

 

Gdy gleba jest piaszczysta, wówczas warto pomyśleć o zakupie dodatkowej ziemi ogrodowej. Także ta gliniasta, gdy jest trudna w prowadzeniu upraw, dlatego również może zyskać na uzupełnieniu jej o nową glebę.

 

Odczyn gleby – co warto wiedzieć?

Poza typem gleby duże znaczenie ma także jej odczyn, który może być kwasowy, neutralny albo zasadowy. Rośliny ogrodowe mają różne wymagania pod kątem pH. Niektóre z nich najlepiej rosną na glebach zasadowych, natomiast inne na kwaśnych.

 

Przykładowo, na glebach kwaśnych dobrze rosną wrzosy, różaneczniki, magnolie czy hortensje. Z kolei na glebach zasadowych dobrze rosną drzewa jak buki, sosny czarne, jesiony, drzewa owocowe.

 

Osobom chcącym zakupić materiał jak ziemia ogrodowa Kraków daje dostęp do centrów ogrodniczych, które można kupić ją w różnych wariantach odczynów, dopasowując do potrzeb roślin.

 

Ziemia ogrodowa dedykowana dla konkretnych roślin

W sprzedaży można znaleźć także wiele różnych typów gleby ogrodowej, która tworzona jest z myślą o konkretnych roślinach. To między innymi gleba do warzyw, drzew owocowych, konkretnych typów krzewów czy kwiatów. Zawiera ona specjalnie komponowane składniki, które odpowiadają indywidualnym potrzebom roślin.

 

Zastosowanie ziemi ogrodowej dedykowanej dla konkretnych roślin pozwala na uzyskanie znacznie lepszych wyników niż w przypadku ziemi uniwersalnej.

 

Szeroką gamę ziemi ogrodowej w różnych wariantach można kupić w profesjonalnych centrach ogrodniczych. Ziemia oferowana jest w workach, ale także można zamawiać ją z dostawą w ciężarówkach, gdy do ogrodu potrzebne jest zastosowanie dużej ilości nowej gleby.

Dodaj komentarz