Herbaty ziołowe – rodzaje, wskazania, parzenie. Co musisz wiedzieć?

Herbaty ziołowe – rodzaje, wskazania, parzenie. Co musisz wiedzieć?

Zioła mają dużą moc. Jednym z najpopularniejszych sposobów ich stosowania są różnorodne herbatki ziołowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Pod pojęciem jak zioła znajdują się rośliny, które mają właściwości prozdrowotne. To różnorodne rodzaje roślin, a dokładnie ich części, w tym liście, kwiaty, korzenie, które po odpowiednim przygotowaniu mogą dać gotowe do stosowania produkty, na przykład popularne herbaty ziołowe.

 

Kiedy warto wybrać herbaty ziołowe?

Zioła to tak bogata biblioteka roślin, że można znaleźć wśród nich remedium na niemalże każdą dolegliwość. Powstające z nich herbaty ziołowe mogą być używane w celu zapobiegania różnym schorzeniom, ale również wtedy, gdy już wystąpiły, aby złagodzić ich objawy.

 

Herbaty ziołowe mogą pomóc w różnych dolegliwościach:

  • problemy trawienne
  • bolesna miesiączka
  • infekcje układu moczowego
  • schorzenia górnych dróg oddechowych
  • wysoki poziom cholesterolu
  • cukrzyca
  • zanieczyszczona cera
  • wypadające włosy

 

Warto pamiętać o tym, że zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami i mają również określone przeciwwskazania i skutki uboczne, dlatego przed ich zastosowaniem warto zapoznać się z dokładnymi zaleceniami dotyczącymi ich stosowania lub skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.

 

Herbaty ziołowe – z jednego czy wielu składników?

Dostępne w sprzedaży herbaty ziołowe (produktybonifraterskie.pl) są oferowane w rozmaitych wariantach, ale można podzielić je na dwie główne kategorie – herbaty powstające z jednego składnika oraz mieszanki z wielu składników zielarskich.

 

Wiele osób decyduje się na mieszanki, w których znajdują się starannie skomponowane ze sobą zioła dające synergiczne działanie. Dzięki temu mogą być one jeszcze skuteczniejsze. Takie złożone herbaty ziołowe są najczęściej przeznaczone na określone dolegliwości, dlatego można również łatwo je dobrać.

 

Jak parzyć herbaty ziołowe?

Przygotowywanie herbatek ziołowych jest bardzo proste, dlatego nie trzeba posiadać do tego celu specjalnych umiejętności. Wystarczy mieć pod ręką odpowiednie akcesoria i zapoznać się z instrukcją przygotowaną przez producenta.

 

Herbaty ziołowe można parzyć w zaparzaczach, na przykład w ceramicznych lub metalowych sitkach. Dostępne są także specjalne kubki przeznaczone do parzenia herbaty.

 

Najczęściej napar przygotowuje się z 1-2 łyżeczek suszu ziołowego, który zalewany jest wrzątkiem lub gorącą wodą we wskazanej temperaturze. Aby zioła mogły oddać swoje cenne składniki do wody, konieczne jest nieco dłuższe parzenie – zwykle wynosi ono 5-10 minut. Herbatki ziołowe zaleca się pić 2-3 razy dziennie dla najlepszych efektów.

Dodaj komentarz