Badania geologiczne przed budową domu – kiedy je wykonać?

Badania geologiczne przed budową domu – kiedy je wykonać?

Chcesz kupić działkę pod budowę domu? A może planujesz budowę na posiadanym już gruncie? Pomyśl o badaniach geologicznych.

Geologia jako dziedzina nauki zajmuje się budową ziemi. Również zajmuje się ona badaniem warunków wodno-gruntowych w kontekście prac budowlanych. W kwestii jak badania geologiczne Kraków to miasto, w którym działa wiele firm zajmujących się prowadzeniem tego typu usług. Na czym one polegają? Kiedy warto z nich skorzystać?

 

Na czym polegają badania geologiczne?

Badania geologiczne to rodzaj badań, które polegają na analizie gruntu pod kątem jego właściwości. Badania te są prowadzone przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę – geologów i geodetów.

 

Wykonanie badań geologicznych polega na przeprowadzeniu odpowiednich analiz gruntu za pomoc odpowiednich urządzeń i narzędzi. Wykonuje się wtedy między innymi badania polegające na odwiertach, by poznać budowę gruntu.

 

Im więcej odwiertów zostanie wykonanych, tym dokładniejsze dane o działce można uzyskać. Zaleca się, by wykonać minimum trzy odwierty w różnych punktach działki, najlepiej w miejscu ustawienia narożników przyszłego budynku.

 

Osobom zamierzającym wykonać badania geologiczne Kraków daje dostęp do firm dysponujących zaawansowanym zapleczem, dzięki czemu mogą one zaoferować usługi w szerokim zakresie.

 

Badania geologiczne – kiedy warto?

Badania gruntu przed budową domu warto wykonać zawsze, ponieważ dzięki nim można uzyskać wartościowe informacje dotyczące budowy geologicznej działki, na której ma stanąć budynek.

 

Zaleca się także prowadzenie badań przed zdecydowaniem się na zakup działki, gdy nie wiadomo, jakie panują na niej warunki wodno-gruntowe.

 

Za pomocą badań gruntu można uzyskać informacje dotyczące:

  • poziomu wód gruntowych – ich wysoki poziom będzie oznaczać, że konieczne będzie odpowiednie zaizolowanie budynku
  • poziomu wód w kontekście wykonania studni – można wtedy określić, na jakim poziomie znajduje się woda, a także zbadać jej skład na podstawie próbki
  • rodzaju gleby – dzięki temu można dowiedzieć się, jaki typ ziemi znajduje się na działce, co także będzie miało wpływ na budowę domu, ale też na utrzymanie ogrodu
  • perspektyw stosowania odnawialnych źródeł energii – odwierty prowadzone są przed montażem gruntowej pompy ciepła

 

Komu zlecić badania geologiczne?

Gdy konieczne są badania geologiczne Kraków zapewnia szybki dostęp do najlepszych zakładów prowadzących usługi w tym zakresie.

 

Z ofertami firm wykonujących badania geologiczne w Krakowie można zapoznać się bliżej już teraz na ich stronach internetowych, a następnie zamówić usługę na dogodny termin.

Dodaj komentarz