Jakie zmiany w przedsiębiorstwach generuje JPK?

Pliki w postaci JPK, czyli jednolitego pliku kontrolnego, od 1 lipca 2016 roku stały się comiesięcznym obowiązkiem dużych podmiotów gospodarczych. Z początkiem roku 2017 obowiązek ten dotyczyć będzie również małych i średnich przedsiębiorstw, a z kolejnym rokiem także mikro. To rozwiązanie wzorowane jest na doświadczeniach innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Aby przygotować się do tworzenia plików JPK przedsiębiorstwa będą musiały wprowadzić szereg zmian systemowych.  

Jak wdrożyć JPK w firmie?

Przygotowania firmy do wdrożenia nowej struktury raportowania w postaci jednolitego pliku kontrolnego należy rozpocząć od przystosowania oprogramowania. Najlepiej bezpośrednio skontaktować się z producentem oprogramowania, które wykorzystuje się w firmie i zorientować się, czy przewiduje on jego aktualizację pod kątem nowych przepisów ordynacji podatkowej. Oprogramowanie powinno uwzględniać wchodzące w życie ustalenia w taki sposób, aby przedsiębiorcy mogli w sposób bezpieczny i legalny generować dokumenty w zgodzie z rozporządzeniami Ministra Finansów. Warto dowiedzieć się, czy taka aktualizacja będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Przedsiębiorca musi liczyć się również z innymi wydatkami. Poza kwestią oprogramowania firma będzie musiała zainwestować także w zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dzięki niemu dokumenty zyskają zabezpieczenie przed niepożądanymi zmianami.

JPK - jednolity plik kontrolny
  

Jakie są plusy wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego?

Chociaż zmiany związane z wprowadzaniem w firmach JPK wzbudzają obawy u wielu przedsiębiorców, to należy wskazać szereg plusów płynących z tego nowego rozwiązania. Przede wszystkim JPK ma uszczelnić system podatkowy, ułatwić kontrole skarbowe, które do tej pory były przeważnie uciążliwe i czasochłonne. Dzięki ujednoliceniu raportowania cały proces będzie przebiegał w sposób zautomatyzowany, a więc sprawniej i szybciej, bo wszystkie dane będą ustandaryzowane a ewentualne nieprawidłowości szybko wykrywalne. Jednolity plik kontrolny ma również poprawić ściągalność podatku VAT. Innym plusem jest także usprawnienie prac administracyjnych czy zwyczajna poprawa dość napiętych stosunków panujących pomiędzy urzędnikami kontroli skarbowej a przedsiębiorcami.

Zmiana w ordynacji podatkowej w postaci JPK to nowe rozwiązanie dla organów podatkowych, które z sukcesem przyjęło się m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii czy Portugalii. Zmiany odczuwalne będą nie tylko dla pracowników Urzędu Skarbowego, ale także dla samych przedsiębiorców. Długotrwałe dotąd kontrole będzie można zastąpić w wielu przypadkach przesłaniem pliku elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *