Tanie usługi kurierskie – jak zaoszczędzić?

Usługi kurierskie, choć coraz powszechniejsze, w świadomości przeciętnego Polaka nadal uchodzą za drogie. Wielu z nas, chcąc wysłać list, wartościową paczkę czy ważne dokumenty, idzie na pocztę w przekonaniu, że zapłaci mniej za usługę. Często dopiero przy okienku okazuje się, że nasza przesyłka jest trochę cięższa niż myśleliśmy, jest wartościowa, więc za dostarczenie musimy dopłacić, a dokumenty są w niewymiarowej kopercie i także koszt będzie wyższy. W efekcie zapłacimy więcej niż za tanią przesyłkę kurierską.

Przesyłki kurierskie tanieją

Na rynku działa dużo firm kurierskich. Wiele z nich to europejscy i amerykańscy giganci, którzy w Polsce mają swoje filie. To, że są międzynarodowe o rozbudowanych strukturach powoduje, że paczka czy list nadane w Krakowie czy Poznaniu zostaną dostarczone w prawie dowolny zakątek świata. Jeszcze niedawno wysyłanie paczki do Stanów Zjednoczonych niosło ze sobą niebezpieczeństwo, że przesyłka po drodze zaginie, bo jej droga była skomplikowana. Bez naszego udziału i kontroli przekazywano ją między firmami, które na ograniczonym terenie zajmowały się transportem towarów. Dziś paczka u nas nadana, zostanie dowieziona do celu przez jedną firmę.  Tradycyjna poczta funkcjonuje tylko na terenie naszego kraju, a przesyłki zagraniczne realizuje, kooperując z jej odpowiednikami w innych państwach. Nic więc dziwnego, że usługi kurierskie stały się atrakcyjne i pożądane.

Sam obniż koszty

Duża konkurencja między firmami kurierskimi wymusza obniżenie ponoszonych przez klienta kosztów. My, jako klienci, także możemy mieć wpływ na cenę usługi, bowiem istnieje wiele serwisów internetowych oferujących tanie przesyłki kurierskie. Serwisy internetowe, tzw. brokerzy kurierscy, gromadzą na swoich stronach oferty różnych przewoźników po obniżonych cenach. Nie znaczy to wcale, że oferowane usługi są gorszej jakości. To dokładnie takie same usługi, jak zamawiane w dużych firmach kurierskich. Brokerzy, jako hurtownicy, dostarczający firmom wielu klientów, mogą otrzymywać wysokie rabaty. To chyba jedyna sytuacja na rynku, że pośrednik nie tylko nie pobiera opłaty za swoją działalność, ale klient otrzymuje usługę w postaci przesyłki kurierskiej, taniej niż kupując ją bezpośrednio u dostawcy.

Gdy zamierzasz wysłać paczkę czy list przejrzyj strony internetowe brokerów kurierskich. Oferta może się okazać szczególnie atrakcyjna, gdy zamierzasz zlecić przewóz towarów o wielkich gabarytach albo przesyłka będzie niewymiarowa czy wymagająca specjalnego traktowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *