Prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa

Nie od razu Rzym zbudowano, nie zawsze też wielkie firmy zaczynają od ogromnych przedsięwzięć. Obecnie najczęściej spotykaną formą działalności gospodarczej są mikroprzedsiębiorstwa z siedzibami w lokalach mieszkalnych założycieli. Zanim jednak powstanie taka firma, warto sprawdzić podstawowe zasady jej prowadzenia – szczególnie w świetle mających zmienić się przepisów wraz z początkiem przyszłego roku.

Od czego zacząć prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa

Najczęściej prowadzenie firmy zaczyna się od jej założenia czy przemyślenia strategii – chociażby pod względem miejsca przeznaczonego na biuro – główną siedzibę. W przypadku mikroprzedsiębiorstw zazwyczaj jest to mieszkanie. Nie wolno jednak zapomnieć o zgłoszeniu w urzędzie gminy procentowego przeznaczenia lokalu na cele gospodarcze. Nie to jednak jest najważniejsze. Kluczową sprawą jest zawsze wybranie właściwej, najkorzystniejszej dla siebie, jako dla przedsiębiorcy, sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym. Warto również wiedzieć, że wraz z nowym rokiem wchodzi nowe rozporządzenie, związane bezpośrednio z JPK.

O co dokładnie chodzi?

Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa już wiedzą, jak działa JPK, ponieważ obowiązek jego generowania i wysyłania co miesiąc bezpośrednio do Ministerstwa Finansów obowiązuje od 1 stycznia tego roku. W  przyszłym roku, a więc wraz  z nadejściem 1 stycznia 2019 roku, obowiązek przesyłania jednolitego pliku kontrolnego obejmie również mikroprzedsiębiorców.

Uszczelnianie systemu podatkowego w toku

Polskie Ministerstwo Finansów wzięło sobie za punkt honoru uszczelnienie systemu podatkowego oraz sposób kontrolowania właścicieli firm, a także solidniejsze przeciwdziałanie oszustwom finansowym. Powszechne korzystanie dzisiaj z cyfrowych programów do rozliczania firm, tworzenia faktur, rachunków oraz innych dokumentów firmowych pozwala na szybkie, comiesięczne wysyłanie JPK wprost do Ministerstwa również drogą elektroniczną.

Rodzaje JPK

Za pomocą systemu ERP, wykorzystywanego przez przedsiębiorców, można wygenerować JPK o różnych strukturach. I tak: JPK­_VAT będzie związany z ewidencjonowaniem zarówno sprzedaży, jak i zakupów związanych z VAT-em. Każdy dokument posiada w tym zestawieniu swój numer, dodatkowo wartość całej transakcji oraz nazwę konkretnego kontrahenta, którego dotyczy dokument. W ten sposób mają zostać zweryfikowane niezgodności między stanem faktycznym, a deklaracjami VAT-7. JPK_FA jest rodzajem rozszerzenia wcześniejszej pozycji. Wystawiane jest jedynie na konkretne żądanie za wskazany okres rozliczeniowy i jest dokładnym wykazem wszystkich wystawionych faktur VAT. JPK_MAG dotyczy obrotu towarem zlokalizowanym w magazynach i ma kontrolować przyjęcia oraz wydania towaru, pozycje magazynowe i wykonane transakcje. JPK_KR to zapisy uwzględnione w księgach rachunkowych, sprawdzające poprawność. JKP_WB jest wyciągiem z firmowego konta bankowego, JPK_PKPiR dotyczy mniejszych firm i przedsiębiorstw, wykorzystujących rozliczanie się za pomocą książki przychodów i rozchodów. Na koniec zostaje jeszcze JPK_EWP, przeznaczony dla wszystkich korzystających w działalności z rozliczania się za pomocą ryczałtu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *