Plusy i minusy studiów z turystyki

Żyjemy w czasach, gdy można w pełni realizować swoje pasje, a z pasji tych uczynić sposób na zarabianie. Stare przysłowie mówi, że kto z pasji uczynił pracę, ten nigdy nie będzie czuł zmęczenia swoimi obowiązkami. Powinni pamiętać o tym zwłaszcza młodzi ludzie, którzy stoją przed wyborem kierunku studiów. Dla wielu z nich pasją jest turystyka, studia z tej dziedziny są więc idealnym wyborem.

Studia z turystyki – co to jest?

Na większości uczelni wyższych nie ma kierunku turystyka, studia te zazwyczaj nazywana są „Turystyka i Rekreacja”. Jest to interdyscyplinarny kierunek studiów, na którym można zdobyć wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych. Program nauczania obejmuje także nauki o zdrowiu i kulturze fizycznej. Są to studia skierowane dla osób, których marzeniem jest organizacja wyjazdów turystycznych, a także praca w biurach turystycznych, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych czy innych miejscach, w których można po prostu odpoczywać, choćby spędzając tam wakacje.  Jeśli kogoś interesuje turystyka, studia powinny być dla niego ważnym, ale nie jedynym miejscem, w którym zdobywa wiedzę.  Ten kierunek nauczania  umożliwia studentom zaznajomienie się z problematyką funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku usług turystycznych oraz wszelkich rodzajów turystki.

Kto może studiować turystykę?

W zasadzie każdy, kto ma ochotę i możliwości, może studiować turystykę. Zważywszy na fakt, że warto, aby pięć lat studiów przyniosło pozytywny efekt w postaci dobrej pracy, wybierzmy kierunek zgodny z naszymi zdolnościami i predyspozycjami. Absolwent tego kierunku musi dobrze znać świat wraz z jego warunkami przyrodniczymi i geograficznymi. Powinien także posiadać empatię i duże zdolności komunikacyjne, gdyż przyjdzie mu pracować z ludźmi, z którymi powinien porozumiewać się we właściwy sposób. Przyszły specjalista od turystyki musi umieć kierować i samodzielnie planować złożone przedsięwzięcia turystyczne, właściwie zaplanować i przeprowadzić wycieczkę, zajęcia czy inne imprezy rekreacyjne, a także swobodnie komunikować się w przynajmniej jednym języku obcym.

Czy warto studiować turystykę?

Jeśli podróże to nasz pasja i chcielibyśmy innych ją zarazić, turystyka, studia i zainteresowania mogą być dobrą kompilacją prowadzącą nad do sukcesu, ale musimy pamiętać, że bardzo ważny jest samorozwój. Program nauczania często jest bardzo okrojony i brakuje w nim zajęć dotyczących znaczenia kultury dla rozwoju danego regionu. Ponadto, na studiach za mało jest zajęć praktycznych, a często nie są one adekwatne do potrzeb rynku turystycznego.

Turystyka i rekreacja to bardzo ciekawy kierunek studiów, ale zanim się na niego zdecydujemy musimy wiedzieć, że czeka nas dużo nauki, która trwać będzie wiecznie, gdyż rynek turystyczny jest tak duży, że będziemy musieli wciąż się dokształcać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *