Oprogramowanie do faktur. Co powinno umożliwiać?

Faktura elektroniczna to taka forma rozliczenia, którą wysyła się i odbiera drogą elektroniczną.

Coraz więcej firm decyduje się na wystawianie takich faktur, gdyż jest to wygodne i szybkie. Jaki program do wystawiania faktur kupić? Jakie powinien mieć funkcje?

Jaki powinien być program do wystawiania faktur?

Program do wystawiania faktur powinien uwzględniać wszystkie dane, które ustawa nakazuje zawrzeć. Faktura może być wystawiona zarówno w programie pakietu Office (np. Excel lub Word), jak i w formie komunikat XML albo w pliku PDF. Faktura elektroniczna musi być nie tylko wystawiona, ale również i otrzymana w formacie elektronicznym. Poszukując programu do wystawiania faktur, możemy kupić program lub skorzystać z takiego, który jest udostępniany bezpłatnie. Zanim zakupimy jeden z dostępnych na rynku programów, możemy zamówić testową wersję demo. Pracując z programem przez miesiąc przekonamy się, czy nam odpowiada. Dobry program powinien mieć

funkcje niezbędne do wystawiania faktur VAT, zaliczkowych, końcowych, pro-forma oraz korygujących, a także paragonów fiskalnych. Dobrej jakości program nie powinien się zawieszać. Co bardzo ważne, tego typu oprogramowanie wyposażono w gotowe szablony wydruku, na których możemy umieścić logo firmy.

Najlepsze oprogramowanie do faktur. Co powinno zawierać?

Niektóre programy do wystawiania faktur mają tylko podstawowe funkcje, inne natomiast są bardziej rozbudowane i pozwalają na przygotowywanie innych dokumentów takich jak korekty, noty odsetkowe czy druki wpłat i przelewów. Przy wyborze programu należy zwrócić uwagę na to, aby był prosty w obsłudze i miał intuicyjnie skonstruowany interfejs. Takie parametry programu możemy sprawdzić korzystając z jego wersji demo. Dzięki temu możemy porównać programy i bazować na własnej opinii, a nie tylko opierać się na zapewnieniach producenta. Przy wyborze programu do wystawiania faktur online ważne może okazać się również to, czy dany program ma bazę klientów oraz towarów i usług. Z pewnością ułatwia to pracę ze względu na przyspieszenie obsługi i wystawiania dokumentów, gdyż wystawiając fakturę, nie trzeba będzie za każdym razem wprowadzać wszystkich danych. Sprawdźmy, czy aplikacja umożliwia uzupełnianie danych klienta za pomocą tylko numeru NIP. Jeżeli jest taka możliwość to pozostałe dane zostaną uzupełnione automatycznie, co zdecydowanie skróci czas wystawienia faktury. Niektóre programy mają limit w wystawianiu faktur na określoną liczbę w miesiącu. Warto to sprawdzić, by nie było problemów z wystawieniem faktury.

Szukając odpowiedniego oprogramowania do fakturowania, wybierzmy takie, które będzie dostosowane do potrzeb naszej firmy. Zanim zdecydujmy się na zakup jednego z programów, wypróbujmy jego wersję testową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *