Uszczelki gumowe na wymiar – kiedy i gdzie je zamówić?

Uszczelki gumowe na wymiar – kiedy i gdzie je zamówić?

Uszczelka wykonana z gumy musi być dokładnie dopasowana do miejsca jej montażu, ponieważ jedynie wtedy może ona zapewnić właściwą szczelność połączenia. Gdy w sprzedaży nie można znaleźć gotowych uszczelek w danym wymiarze, rozwiązaniem jest zamówienie ich na wymiar. Gdzie jest to możliwe? Jak złożyć swoje zamówienie

Jak dobrać odpowiednie uszczelki gumowe?

Gumowe uszczelki są najczęściej używanym typem materiałów uszczelniających. Mają one rozległe zastosowanie w wielu obszarach, między innymi używane są w branży maszynowej, instalacyjnej, klimatyzacyjnej, motoryzacyjnej.

Aby uszczelka mogła zapewnić skuteczną ochronę przed przeciekaniem, muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

  1. Uszczelka musi mieć właściwy rozmiar i kształt dopasowany od miejsca montażu, aby szczelnie go wypełnić.
  2. Uszczelka musi być wykonana z odpowiedniego materiału, czyli z właściwego typu gumy pod kątem jej właściwości.

Dopiero wtedy, gdy uwzględnione zostaną oba te parametry, uszczelka będzie mogła zagwarantować właściwą szczelność.

Uszczelki gumowe: gotowe i na wymiar

Uszczelki wykonane z gumy można obecnie zakupić jako gotowe lub też zdecydować się na ich wykonanie na wymiar.

Pierwsza opcja, czyli gotowe uszczelki gumowe sprawdza się wtedy, gdy w sprzedaży można znaleźć wyroby wyróżniające się wszystkimi wymaganymi parametrami, czyli można zakupić je w konkretnym rozmiarze, kształcie oraz wariancie materiałowym.

Gotowe uszczelki są dostępne jako uszczelki dedykowane do konkretnych zastosowań, ale również można kupić uszczelki uniwersalne, które mogą być używane w połączeniu z różnymi typami połączeń.

Druga opcja, czyli uszczelki na wymiar, na przykład jak uszczelki gumowe firmy Gumopolis, mogą być dopasowane indywidualnie do konkretnego zastosowania. Dzięki nowoczesnym sprzętom produkcyjnym firma może wykonać uszczelkę w konkretnym wariancie odpowiadającym wymaganiom klientów.

Kiedy warto zamówić uszczelki indywidualne?

Uszczelki gumowe w indywidualnym wariancie, wykonane na wymiar, są najczęściej stosowane wtedy, gdy nie można znaleźć gotowych typów uszczelek do zakupu, aby pasowały one w pełni do konkretnego przeznaczenia. Warto pamiętać, że nawet milimetrowe różnice mogą przekładać się na pogorszenie szczelności połączenia, co powoduje, że wybór gotowej, lecz nie do końca dopasowanej uszczelki, nie zawsze jest dobrym posunięciem.

Uszczelki na wymiar najczęściej zamawiane są przez firmy, które wymagają posiadania uszczelek do swoich wyrobów lub też używanych maszyn czy instalacji. Wtedy producent może dostarczyć materiały uszczelniające spełniające wszystkie wymagania.

Jak złożyć zamówienie na uszczelki na wymiar?

Aby zamówić uszczelki gumowe na wymiar, w pierwszym kroku konieczne jest wybranie firmy wykonującej tego typu materiały. Najczęściej zamawiane są one bezpośrednio u producentów, na przykład we wspomnianej firmie Gumopolis.

Do złożenia zamówienia na uszczelki na wymiar konieczne jest przekazane rysunku technicznego komponentu lub przynajmniej podstawowych wymiarów uszczelki w przypadku jej typowego kształtu. Należy także zaznaczyć, z jakiego materiału ma być wykonana uszczelka.

Na podstawie producent wykonuje projekt uszczelki, a potem produkuje ją. Gotowe uszczelki przekazywane są do klienta.

Podsumowanie

W sprzedaży można znaleźć nie tylko gotowe uszczelki gumowe. Istnieje także możliwość wykonania ich na zamówienie. Jest to najlepsza opcja wtedy, gdy w sprzedaży nie można znaleźć żadnych gotowych uszczelek pasujących do danego zastosowania. Te na wymiar mogą być dopasowane perfekcyjnie.

 

 

Dodaj komentarz