Nóżki meblowe – jak je wybrać i zamontować?

Nóżki meblowe – jak je wybrać i zamontować?

Meble z nóżkami mają lekki i nowoczesny wygląd. Gdy chcesz odmienić szafę albo komodę w domu, zobacz, jak dobrać do niej odpowiednie nóżki!

Czasami wystarczy tylko niewielka zmiana, aby meble zaczęły wyglądać zupełnie inaczej niż zwykle. Doskonały efekt można uzyskać także wtedy, gdy w obecnie używanych meblach zamontuje się nóżki meblowe.

 

W jakich meblach warto zamontować nóżki?

Akcesoria meblowe jak nóżki mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być one wykorzystane w różnych typach mebli.

 

Najczęściej nóżki meblowe montowane są w niższych szafkach, na przykład w komodach, witrynach, otwartych półkach. Powodują one, że meble te wyglądaj efektownie, a także mogą powiększyć optycznie wnętrza. Dodatkowo ułatwiają sprzątanie, ponieważ zabrudzenia na podłodze pod szafką można zebrać łatwo i szybko.

 

Również nóżki meblowe są dzisiaj coraz popularniejsze w meblach kuchennych, szczególnie w meblach nowoczesnych.

 

Nie można zapominać też o meblach wypoczynkowych. Te z nóżkami są od kilku sezonów hitem i nadal kupuje je wielu klientów. Do wyboru są nóżki meblowe do kanapy, do narożnika czy do fotela.

 

Nóżki meblowe – rodzaje

Sklepy oferujące nóżki meblowe prezentują je klientom w wielu wariantach do wyboru. Wśród nich można znaleźć między innymi:

 

  • nóżki meblowe drewniane – wykonane z toczonego, litego drewna, mogą mieć też dekoracyjny wygląd, dlatego świetnie pasują do mebli tradycyjnych
  • nóżki meblowe aluminiowe – dostępne w różnych barwach, najczęściej czarnej, srebrnej, najczęściej mają prostą formę i doskonale pasują do nowoczesnych mebli

 

Powyższe rodzaje nóżek meblowych mogą mieć też różne formy. Do wyboru są modele o bardzo prostych, minimalistycznych wzorach, ale również mogą być to nóżki z dekoracyjnymi elementami, na przykład jak nóżki o łukowatym kształcie, nóżki wycinane z ażurowymi detalami, nóżki w kształcie litery T.

 

Jak dobrać odpowiednie nóżki do mebli?

Dobierając właściwe nóżki meblowe, trzeba uwzględnić wtedy kilka istotnych czynników, aby pasowały one do konkretnego miejsca montażu.

 

Przede wszystkim nóżki meblowe warto dobrać pod względem ich wyglądu, aby dopełniał mebel, a także aranżację wnętrza.

 

Następnie należy zwrócić uwagę na wysokość nóżek. Do ciężkich mebli nie poleca się nóżek zbyt cienkich, ponieważ mogą one nie udźwignąć ich ciężaru w pełni.

 

W sprzedaży można znaleźć też nóżki meblowe wyposażone w funkcję zmiany wysokości. To pozwala na wyregulowanie nóżek tak, aby mebel stał równo.

 

Zwróćmy również uwagę na to, jak nóżki montowane są do mebla. Dzięki temu można dopasować je tak, by pasowały bez problemu.

 

Należy też dobrać odpowiednią liczbę nóżek meblowych do konkretnego mebla. W szerszych i cięższych szafach zaleca się zastosowanie dodatkowych nóżek dla większej stabilności.

 

Gdzie kupować nóżki meblowe?

Obecnie nóżki meblowe w wielu wariantach można kupić przede wszystkim w sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów meblowych. To tam dostępne są nóżki wykonane z wielu materiałów, w różnych wysokościach.

 

Ceny nóżek meblowych wynoszą najczęściej od około 5 do 30 złotych zależnie od wybranego wariantu.

Dodaj komentarz