Jak zorganizować przydomowy plac zabaw dla dzieci?

Jak zorganizować przydomowy plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw dla dzieci to nie tylko miejsce zabawy, ale również miejsce gdzie mogą rozładować swoją energię, nauczyć się kreatywnej zabawy, nowych umiejętności, rozwinąć się społecznie. Plac zabaw to ważne miejsce. Nie każdy ma miejsce aby zorganizować plac zabaw na swoim podwórku. Jeśli takie miejsce jest to warto dokładnie je zaplanować, aby plac zabaw był jak najbardziej funkcjonalny.

Zacząć z pewnością należy od wyboru odpowiedniego miejsca. Powinno być ono bezpieczne dla dzieci. Dobrze, jeśli będzie chodź w części zacienione, z dala od ulicy. Dobrze jeśli teren będzie częściowo z trawnikiem a częściowo z piaskiem na różnego rodzaju zabawy. Wszystko zależy od tego ile miejsca ma się do dyspozycji. 

Co może znajdować się na placu zabaw?

Piaskownica

.Jeśli dzieci są małe, ale nawet starsze lubią się czasami pobawić w piasku. Lepienie babek piaskowych, “gotowanie zupek”, takie zabawy nie nudzą się nikomu. Piaskownica może być drewniana, odpowiednio zabezpieczona, dobrze wygładzona, aby nie wystawały z niej drzazgi. Wersje plastikowe są trwałe, nie wymagają malowania i odnawiania. Jedyną ich wadą może być to, że po pewnym czasie na słońcu bledną, kolory stają się mniej wyraziste. Piaskownicę z drewna zawsze można pomalować  będzie wyglądała jak nowa. Bez względu na to z czego będzie wykonana fajnie jeśli jest przykrywana. Do piasku wówczas nie napada deszcz, ani nie wejdą nieproszone zwierzęta. Piasek będzie zawsze czysty. Wielkość również ma znaczenie. Aby wygodnie się bawić nie powinna być mniejsza niż 1m x 1m. Dobrym rozwiązaniem jest także piaskownica z siedziskiem.  Piaskownica powinna być również z dnem, aby po pewnym czasie nie przerastała chwastami i trawą. DO kupienia w sklepach są również piaskownice z zadaszeniem chroniącym od deszczu bądź słońca. Tańszym z pewnością rozwiązaniem będzie ustawienie nad piaskownicą parasola, który ochroni dzieci przed intensywnymi promieniami słonecznymi. 

Huśtawka 

To nieodłączny element każdego placu zabaw. Korzystają z niej zarówno dzieci jak i młodzież. Nawet dorośli lubią czasami się pohuśtać. Jeśli więc huśtawka ma być uniwersalna do korzystania przez wszystkich powinna mieć odpowiednią trwałość. Może być zawieszona na specjalnym stelażu. Dla młodszych dzieci powinna być z oparciem i barierkami, tak aby dziecko mogło bezpiecznie się huśtać i nie wypadło. Dla starszych dzieci wystarczy zwykła huśtawka drewniana lub plastikowa. Na każdym sprzęcie powinno być oznaczenie ile kilogramów obciążenia wytrzymuje. 

Zjeżdżalnia

To kolejna propozycja do przydomowego placu zabaw. Aby ją ustawić trzeba mieć trochę miejsca. Ślizgi są różnej długości. Zjeżdżalnia może stać samodzielnie bądź być przymocowana do domku, do którego wchodzi się po schodkach lub po drabinie. 

Trampolina 

Jest również chętnie wybierana przez rodziców do placów zabaw. Jej średnica może wynosić od 1,5m-3m. Powinna być zabezpieczona dookoła specjalną siatką, oraz posiadać osłonę na sprężyny, tak aby dziecko podczas skakania nie wpadło tam nogami. Zabawa na trampolinie powinna odbywać się pod opieką osób dorosłych. Ważne jest aby jednocześnie nie wchodziło tam zbyt dużo dzieci, gdyż trampolina ma również swoją określoną wytrzymałość. Poza tym zbyt duża ilość dzieci na trampolinie może doprowadzić do kontuzji i urazów. 

Jeśli ktoś dysponuje dużą ilością miejsca może zostawić również basenik dla dzieci, siatkę do gry w badmintona, bądź małą bramkę do piłki nożnej. Wszystko zależy od budżetu jakim się dysponuje oraz od wielkości podwórka. 

 

Dodaj komentarz