Jak zadbać o rehabilitację w chorobie Parkinsona?

Jak zadbać o rehabilitację w chorobie Parkinsona?

Choroba Parkinsona stopniowo prowadzi do utraty sprawności. Jednak dzięki odpowiedniej rehabilitacji osoba z tą dolegliwością może na znacznie dłuższy czas zachować samodzielność. Jak zadbać o rehabilitację w chorobie Parkinsona?

Objawy w chorobie Parkinsona

Zaliczana do szerszej grupy schorzeń neurodegeneracyjnych choroba Parkinsona jest dolegliwością, w której dochodzi do stopniowego wyniszczania tkanek układu nerwowego. Zaburzenia działania nerwów prowadzą wtedy do pojawienia się wielu objawów – także ze strony układu ruchu.

Wśród głównych objawów towarzyszących chorobie Parkinsona wyróżnia się poniższe:

 • Drżenie kończyn,
 • Nadmierna sztywność mięśni,
 • Ubogi profil ruchów,
 • Spowolnienie ruchów,
 • Zgarbiona, pochylona do przodu postawa,
 • Trudności w poruszaniu się.

Choroba Parkinsona – jak ją leczyć?

Dotychczas medycyna nie odkryła skutecznych środków pozwalających na zapobieganie oraz na leczenie choroby Parkinsona. Stosowane jednak w tym celu preparaty pozwalają na wydłużenie sprawności chorujących.

Poza właściwymi lekami zapisanymi przez lekarza bardzo duże znaczenie ma także właściwa rehabilitacja, która pozwala na utrzymanie mobilności, samodzielności oraz lepszego samopoczucia osobom z tą dolegliwością.

Jak odbywa się rehabilitacja w chorobie Parkinsona?

Rehabilitacja prowadzona w chorobie Parkinsona jest zróżnicowana, ponieważ jej celem jest kompleksowe wspomaganie osób chorych. Dodatkowo duże znaczenie ma jej indywidualne dopasowanie, co pozwala na opracowanie kompleksowego programu odpowiadającego wymaganiom pacjenta.

Zatem dobra rehabilitacja w chorobie Parkinsona powinna być zróżnicowana i jednocześnie prowadzona przez specjalistów w tej dziedzinie, którzy mają duże doświadczenie w postępowaniu z tego typu schorzeniem.

W ramach rehabilitacji w chorobie Parkinsona znajdują się elementy jak:

 • Kinezyterapia,
 • Fizykoterapia,
 • Masaże,
 • Muzykoterapia,

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona – gdzie można ją prowadzić?

Osoby z chorobą Parkinsona mogą korzystać z różnych usług rehabilitacyjnych skierowanych specjalnie do nich. Duże znaczenie ma zatem wybranie odpowiednich ofert, aby stworzyć kompleksowy, efektywny program pomagający w poprawie sprawności i samopoczucia psychicznego chorego.

Najczęściej rehabilitacja odbywa się zarówno w specjalistycznych ośrodkach, jak i w domu pacjenta. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najlepszych efektów, ponieważ działania prowadzone są wtedy na bieżąco, a chory może cały czas korzystać z dedykowanych dla niego zajęć.

Dodatkowo specjalnie z myślą o osobach z chorobą Parkinsona zaczęły powstawać specjalne oferty rehabilitacyjne dostępne w ośrodkach zapewniających również noclegi. Takie turnusy dedykowane dla osób z tym schorzeniem pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszych efektów, a przy tym dają one również chwilę wytchnienia dla opiekunów chorego.

Turnusy rehabilitacyjne dla osób z chorobą Parkinsona

Turnusy opracowane specjalnie z myślą o osobach z tym schorzeniem są w stanie zaoferować kompleksowe wsparcie wielu specjalistów.

W ramach turnusu dostępne są między innymi:

 • Ćwiczenia fizyczne,
 • Fizykoterapia w różnych wariantach,
 • Konsultacje z lekarzami oraz innymi specjalistami, na przykład dietetykiem,
 • Dodatkowe usługi, między innymi noclegi, wyżywienie, atrakcje.

Z dokładną ofertą ośrodków zajmujących się prowadzeniem usług w ramach rehabilitacji osób z chorobą Parkinsona można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych. Aby skorzystać z turnusu, należy pamiętać o tym, aby wykonać wcześniejszą rezerwację na dogodny termin.

 

Dodaj komentarz