Co zrobić ze starymi dyskami twardymi?

Co zrobić ze starymi dyskami twardymi?

Dyski twarde wymagają specjalnej utylizacji. Do jakich śmieci zaliczane są te części komputerowe? Co zrobić ze znajdującymi się na nich danymi?

Obecnie są one podstawą działania każdego komputera stacjonarnego i laptopa. W formie pamięci flash stosowane są także jako pendrive, w smartfonach oraz w tabletach. Dyski twarde, ponieważ to właśnie o nich mowa, nie mogą być po prostu wyrzucone do śmieci. Jak powinno odbywać się niszczenie dysków twardych?

 

Dysk twardy – jaki to rodzaj odpadów?

Zużyte, stare, niesprawne dyski twarde są rodzajem sprzętu komputerowego, który zaliczany jest do kategorii elektrośmieci. Gdy zatem trzeba wyrzucić tego typu odpady, nie można po prostu umieścić ich w zwykłym kuble na odpadki zmieszane.

 

Specjalne procedury związane z utylizacją dysków twardych, podobnie jak innych elektrośmieci, wynikają z faktu, że mogą one poważnie zanieczyszczać środowisko, a także można odzyskać z nich określone materiały. Taki recykling jest zatem bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego i pozwala chronić go przed nadmierną dewastacją.

 

Co zrobić ze starymi dyskami twardymi?

Zatem, jak powinno odbywać się niszczenie dysków twardych zgodnie z przepisami? Do dyspozycji jest kilka różnych sposobów, by zutylizować sprzęt według prawa.

 

  1. Oddanie dysku w punkcie zbiórki elektrośmieci

Najprostszym sposobem, by pozbyć się zużytych elektrośmieci, jest przekazanie ich do punktów zajmujących się ich zbiórką. Można znaleźć je między innymi w wybranych sklepach, a także w firmach, które zajmują się odbiorem zużytego sprzętu elektronicznego lub elektrycznego.

 

Warto też wskazać, że sprzęt ten można oddać w trakcie akcji, na przykład podczas zbiórki elektrośmieci sprzed domu czy też w trakcie różnych eventów, na przykład pikników.

 

  1. Sprzedanie sprzętu w skupie

Na zużytym sprzęcie elektronicznym można także zarobić. W tym celu należy sprzedać go w skupie. Skupy e-złomu, ponieważ właśnie tak są one nazywane, działają stacjonarnie, ale również niektóre z nich pozwalają na darmowy odbiór elektrośmieci od klienta – kurierem lub transportem własnym.

 

Co z danymi zapisanymi na dyskach twardych?

Aby dane znajdujące się na dysku, w szczególności dane wrażliwe, na przykład osobowe, nie dostały się w niepowołane ręce, dysk musi być odpowiednio zniszczony. Można wykonać to samodzielnie, ale także można wybrać firmę, która oferuje kompleksowe niszczenie dysków twardych skutecznymi metodami.

 

Z dokładnymi ofertami można zapoznać się online – firmy odbierające elektrośmieci prowadzą także niszczenie dysków twardych, dlatego można wtedy pozbyć się znajdujących się na nich danych.

Dodaj komentarz