Buty ortopedyczne, czyli sposób na zdrowie

Buty ortopedyczne, czyli sposób na zdrowie

Stopa dziecka jest podatna na wiele czynników, które mogą narazić na liczne urazy. Warto rozważyć opcję jakimi są buty ortopedyczne dla dzieci.

Dlaczego postawa stopy jest tak ważna?

Stopy są jednym z ważniejszych elementów ciała ludzkiego. Stabilizują całą sylwetkę, a także utrzymują ciężar ciała. Dzięki nim, można swobodnie się poruszać i wykonywać dany zakres ruchów.

Ważne jest więc, aby zadbać o ich prawidłowy rozwój i komfort już w najmłodszych latach życia. Mogą w tym pomóc buty ortopedyczne dla dzieci. Buty te stosowane są profilaktycznie lub w przypadku określonych schorzeń i dysfunkcji.

Obuwie ortopedyczne- jak działają?

Buty ortopedyczne dla dzieci mają za zadanie korygowanie zaistniałych już zniekształceń. Deformacje stopy mogą być spowodowane zarówno uwarunkowaniami genetycznymi, jak i czynnikami zewnętrznymi. Obuwie ortopedyczne ma za zadanie odciążyć stopę, zapewniając podparcie, stabilność oraz rozluźnienie. Co za tym idzie, niwelowany jest dyskomfort związany z bólem.

Celem noszenia butów ortopedycznych jest więc korekcja różnych wad i zniekształceń stóp. Oprócz korekcji, ich zadaniem jest też zapobieganie dalszemu postępowi deformacji.

Wskazania

Wskazaniami dla dziecka do noszenia butów ortopedycznych mogą być:

  • skręcenia stawu skokowego

  • wszelkie stany pourazowe

  • nierówność ustawienia stóp

  • nierówność kończyn

  • stopa płasko koślawa

  • płaskostopie

Warto pamiętać, że to ortopeda powinien zalecić obuwie ortopedyczne. Decyzja lekarza pomoże dobrać odpowiedni sposób leczenia i korygowania wady. Źle dobrane obuwie może być przyczyną pogorszenia wady.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obuwia ortopedycznego?

Buty ortopedyczne dla dzieci, powinny być dobierane indywidualnie. Każda wada wymaga innego rodzaju konstrukcji buta. Źle dobrane buty mogą być powodem do pogłębienia wady. Ortopeda powinien dobrać buty odpowiednio do danego schorzenia.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są buty ortopedyczne. Materiał powinien być oddychający i gwarantować swobodny przepływ powietrza. Odpowiednio dobrane buty ortopedyczne dają możliwość szybkiego powrotu do sprawności, a także zapobiegają kolejnym urazom.

Dobranie odpowiedniego obuwia ortopedycznego

Aby zapewnić odpowiedni komfort chodzenia dziecka, trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego buty są wykonane. Obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów, miękkich i przyjemnych w dotyku. Naturalna skóra zapewnia wygodę oraz chroni przed otarciami i nadmiernym poceniem się. Ważna jest elastyczna podeszwa, która zapewni odpowiednie podparcie i stabilność. Jednocześnie powinna pozwolić na swobodne poruszanie się, tak żeby nie krępować ruchów dziecka. Aby poprawnie stabilizować stopę, but musi mieć wysoką cholewkę.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na sam wygląd buta. Design może zachęcić dziecko do noszenia obuwia ortopedycznego, a co za tym idzie szybszego i efektywnego korygowania wady. W tym wszystkim warto pamiętać, że to decyzja ortopedy jest najważniejsza w dobraniu obuwia ortopedycznego i skutecznym leczeniu wady.

Dodaj komentarz