Studia z finansów – warto?

Wybór kierunku studiów to ważna decyzja, a podejmując ją, trzeba dobrze się zastanowić, gdyż to postanowienie może zaważyć na całym naszym życiu. Warto, by magnesem była nie tylko gwarancja otrzymania pracy po danym kierunku, ale i możliwość realizacji pasji. Bywa, ze kończymy studia, po których nie możemy znaleźć pracy. Szczęśliwie dla nas, powstała instytucja studiów podyplomowych, w czasie których można zdobyć wiedzę z nowych dziedzin. Jeśli chcemy podjęć studia podyplomowe, finanse to świetny wybór.

Czego się nauczymy na takiej podyplomówce?

Osoba, która otrzymuje dyplom studiów podyplomowych, finanse powinna mieć w przysłowiowym małym palcu. Musi także posiadać wiedzę z zakresu  rachunkowości oraz funkcjonowania instytucji finansowych i banków. Pracodawca, który skierował na takie  studia, z pewnością zweryfikuje także umiejętność analizy podstawowych zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowych jednostek gospodarczych. Przede wszystkim jednak absolwent tego kierunku powinien  rozumieć zjawiska, które występują na rynku finansowym, a wiedzę tę wykorzystywać w trakcie przeprowadzania analiz finansowych. Na większości tego typu kierunków studiów słuchacze nauczą się także, jak prowadzić księgi rachunkowe, sporządzać sprawozdania finansowe i dokonywać podstawowe rozliczenia podatkowe.

Do kogo są kierowane takie studia?

Wśród szerokiej oferty studiów podyplomowych, finanse wyróżniają się tym, że mają dwie całkowicie odmienne grupy odbiorców. Pierwszą z nich są osoby, które nie mają wykształcenia w zakresie finansów, a chciałaby zdobyć wiedzę w tym zakresie. Należą do tego grona analitycy finansowi,    pracownicy działów planowania i analiz, doradcy biznesowi, czy też osoby prowadzące działalność gospodarczą (przedsiębiorcy). Na zajęciach realizowanych w czasie trwania studiów podnosi się

kompetencje i wykształca umiejętności niezbędne do efektywnej pracy w różnych obszarach finansów i rachunkowości, co daje absolwentowi szansę na zdobycie kwalifikacji koniecznych do pracy w firmach i instytucjach, w których niezbędny jest kontakt ze specjalistami z zakresu finansów i rachunkowości.

Drugą grupę stanowią osoby, które podnoszą swoje umiejętności poprzez studia podyplomowe, finanse zaś nie są im obce. Bardzo ciekawe są zwłaszcza kierunki, które dają szanse na zdobycie certyfikatu ACCA; te kwalifikacje są rozpoznawalne w branży finansowej na całym świecie, a członkowie ACCA mają otwartą drogę do kariery wszędzie tam, gdzie poszukiwani są najlepsi specjaliści z zakresu rachunkowości i finansów. Studia są przeznaczone dla kandydatów na głównych księgowych, menadżerów i dyrektorów finansowych oraz analityków finansowych.

Rynek pracy stawia przed nami nowe wyzwania. Chcąc je spełniać, musimy być gotowi na to, by podjąć studia podyplomowe, które wzbogacą nas w nową wiedzą i umiejętności i uczynią bardziej atrakcyjnym w wyścigu po dobrą pracę i finansowy sukces.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *