Czy rekuperacja chroni przed smogiem?

W każdym domu konieczna jest odpowiednia wentylacja. System wentylacji mechanicznej z urządzeniami do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperatorami, zapewnia sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła
o ponad połowę, a ponadto chroni przed smogiem. Jakie zalety mają rekuperatory Provent?

Na czym polega praca rekuperatorów Provent?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorami, potocznie nazywana rekuperacją, wymusza proces wymiany powietrza w pomieszczeniach. Proces nawiewania z zewnątrz i wywiewania powietrza na zewnątrz budynku przebiega równocześnie, w sposób kontrolowany. W czasie procesu znaczna część energii cieplnej jest odzyskiwana. Wewnątrz rekuperatorów jest wymiennik o specjalnej konstrukcji, która odpowiada za wywiewanie przez ściany specjalnych płyt powietrza przekazującego energię cieplną. Ciepłe wywiewane powietrze nagrzewa płyty wymiennika, a następnie powietrze nawiewane ogrzewa się od nich. Wykorzystanie rekuperatorów sprawia, że mniej kosztuje nas ogrzewanie domu. Materiały użyte do produkcji rekuperatorów Provent są trwałe i zupełnie nieszkodliwe dla ludzi. Metoda klejenia zapewnia szczelność, dobre tłumienie hałasu, lekkość i przede wszystkim trwałość.

Czy rekuperatory Provent chronią przed smogiem?

Specjaliści alarmują, że powietrze, którym oddychamy (także w pomieszczeniach), zawiera szkodliwe pyły. Na smog nie pomagają nawet szczelne okna. Za wzrost zanieczyszczenia powietrza odpowiedzialna jest głównie tzw. niska emisja, czyli stare piece i kotłownie węglowe. Pyły dostają się do górnych dróg oddechowych i krwioobiegu powodując kaszel, trudności z oddychaniem, choroby serca, raka płuc, astmę i ostre infekcje układu oddechowego. Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej chronią przed smogiem. W rekuperatorach Provent świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez czerpnię, przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku i nawiewane jest do pomieszczeń w mieszkaniu. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz, ale nie miesza się z nim. Wentylacja obniża stężenie CO2 w pomieszczeniach, a filtracja nawiewanego oczyszcza powietrze z kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń. Kiedy system wentylacji mechanicznej działa sprawnie, nie trzeba wietrzyć pomieszczeń, chroniąc się przed napływem szkodliwych pyłów do wnętrza mieszkania.

Rekuperatory Provent zapewniają komfort dzięki stałej wymianie powietrza, a co najważniejsze – powietrze w domu oczyszczają ze smogu i innych zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *