Jak przygotować projekt do wydruku

Jeśli nie zdecydowałeś się na powierzenie wykonania projektu działowi DTP drukarni czy profesjonalnemu grafikowi, nie zwalnia Cię to z konieczności przygotowania pliku do wydruku. Jeśli zrobisz to poprawnie, nie będzie kłopotów z terminem wykonania zlecenia, wpadkami i poprawkami czy dodrukami, a co za tym idzie – z dodatkowymi kosztami.

Jakie pliki nadają się do wydruku?

Wysyłając projekt do druku, powinniśmy zapisać go w formacie PDF. Zwykle preferowane standardy to PDF/X-1a:2001 lub PDF/X-3:2002. Projekt zapisujemy w skali 1:1 czyli jeśli chcemy aby wydruk miał format B5, to i projekt musi być w tym formacie, ale dodajemy też spady, czyli obszar, który wychodzi poza krawędź publikacji – to jak z kolorowaniem z wychodzeniem za linie – gdy dotniemy wzdłuż linii, z pewnością cały obszar będzie zadrukowany, bez białych linii, niedociągnięć. Zawsze wybieramy też opcję „jakość drukarska”, a rozdzielczość minimalna to zwykle co najmniej 300 ppi.

Szczegółowe informacje o formacie

Zapytany przez drukarza, powinieneś też wiedzieć i najlepiej określić już w zamówieniu format pracy, na który składa się: format netto – czyli tyle ile chcesz, aby mierzył efekt końcowy pracy; format brutto to zamierzony efekt końcowy plus spady, które zostaną obcięte, zwykle mają one nie mniej niż 3 mm; warto znać też i podać wielkość samych spadów, bo nie zawsze są one standardowej wielkości i w razie pomyłki projekt zostanie źle przycięty.

Należy tez zadbać, aby żadne istotne elementy projekty nie znalazły się na marginesie, czyli blisko linii spadu, ma to również duże znaczenie jeśli chodzi o estetykę.

A co z kolorami?

Drukarnie cyfrowe korzystają zwykle z palety CMYK i w takim formacie powinny zostać ujęte kolory w Twoim projekcie. Jeśli zastosujesz paletę RGB LAB czy Pantone, zostaną one w pewien sposób zasymulowane w odniesieniu do CMYK, ale musisz się liczyć z tym, że nie będą wyglądały jak na ekranie komputera. Zawsze możesz jednak poprosić o próbny wydruk (w przypadku wydruków cyfrowych).

Przygotowanie plików do druku wbrew pozorom jest dość skomplikowane i wymaga wiedzy – graficznej i drukarskiej. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, zamiast ryzykować, zdecyduj się raczej na dodatkowy wydatek i poproś o to profesjonalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *