Mydło w płynie czy w kostce – wady i zalety

Branża kosmetyczna rozwija się w błyskawicznym tempie. Praktycznie codziennie na drogeryjnych półkach pojawiają się coraz to nowe specyfiki, które gwarantują niesamowite efekty. Mają wygładzać, odświeżać, odmładzać, regenerować i nawilżać, nie mówiąc już o błyskawicznym poprawieniu wyglądu skóry. Licznym modyfikacjom uległo również mydło.

Mydło w płynie pod lupą

Kiedyś najbardziej powszechne były szare mydła w kostce. Bardzo szybko jednak zastąpiło je mydło w płynie. To od cenionych producentów nie tylko ma ładne opakowanie, ale kusi przede wszystkim mnogością zapachów. Mydło w płynie może być kremowe, delikatne, zawierać ekstrakty typowe dla topowych perfum i wód toaletowych. W drogerii znaleźć można bez trudu mydło w płynie kwiatowe, owocowe, jak również i takie, które pachnie lasem czy egzotycznymi olejkami. Chociaż te zapachy mają znaczenie, to jednak trzeba pamiętać, że mydło w płynie powinno spełniać jedną zasadniczą funkcję – myć i to myć skutecznie. Czy rzeczywiście jest zatem takie dobre?

Jakie są zalety mydła w płynie?

Dobrej jakości mydło w płynie ma przede wszystkim korzystne dla skóry pH na poziomie 5,5-7. Oznacza to, że jest idealne dla skóry ludzkiej i nie wysusza jej. Za jego wielki plus uznaje się też aplikację. Mydło w płynie najczęściej kupuje się w pojemniku z wygodną pompką, wystarczy tylko raz nacisnąć, a mydło w płynie od razu znajdzie się na dłoni.

Płynne mydła rzeczywiście są praktyczne, ale niestety mają też swoje wady. Przede wszystkim bardzo urozmaicony jest ich skład chemiczny. Podczas gdy zwykłe mydło w kostce składa się zazwyczaj z kilku tylko składników, to już mydło w płynie może mieć bardzo rozbudowaną listę składników, z czego znaczna część to sztuczne barwniki i konserwanty. Szczególnie wrażliwe są na nie osoby ze skłonnościami do alergii skórnych. Jeśli więc zauważy się u siebie wypryski, krosty czy nawet zaczerwienienia, w pierwszej kolejności pod lupę warto wziąć właśnie mydło w płynie i zamienić je na tradycyjną kostkę.

Z łazienek publicznych do domów?

Mydło w płynie to standard w przestrzeniach publicznych. Biura, urzędy, zakłady pracy – wszędzie tam w łazienkach normą są pojemniki z mydłem w płynie. Na jego popularność wpłynęły 2 czynniki. Jednym jest wygoda w aplikacji. Tym drugim czynniki higieniczne. W łazienkach, z których korzysta wiele osób, mydło w płynie wydaje się znacznie czystszym rozwiązaniem niż klasyczna kostka, która dosłownie przechodzi z brudnych rąk do rąk.

Tradycyjne mydło w kostce – dlaczego warto do niego wrócić?

O ile w przestrzeniach publicznych mydło w płynie wciąż jest bezkonkurencyjne, to w domach mimo wszystko warto zdecydować się na klasyczną kostkę. Dlaczego? Bo jest bardziej naturalna, mniej naszpikowana konserwantami, a jednocześnie jest też o wiele bardziej wydajna. Co więcej, dobrej jakości mydło nadaje się do wszystkiego. Łagodne mydło w kostce tak samo dobrze umyje ręce, jak i twarz, nie wysuszając ich. Co więcej, miłośnicy mydeł wcale nie są skazani już na jedno tylko szare mydło. W drogeriach i mydlarniach, których pojawia się coraz więcej, można kupić już wspaniale pachnące, perfumowane kostki mydła, którymi śmiało można zastąpić nawet najlepsze mydło w płynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *