Jakie kierunki omijać szerokim łukiem?

Tysiące maturzystów każdego roku staje przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni, nie ułatwia tego wyboru. Wybierając przedmiot studiów, warto zdecydować się na taki, po którym łatwo znaleźć pracę. Ukończenie jakich studiów daje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy, a jakie omijać szerokim łukiem?

Czy studia są potrzebne?

Jeśli planujemy karierę w pewnym zawodzie, musimy skończyć określony kierunek studiów. W wielu współczesnych zawodach o sukcesie decydują jednak przede wszystkim zdolności i umiejętności, które może mieć osoba po studiach na każdym kierunku. System edukacji nie zawsze jest kompatybilny z rynkiem pracy, więc pracodawcy szukają osób, które mają konkretne umiejętności.

Czy po studiach łatwo znaleźć pracę?

W 2013 roku bezrobocie wśród absolwentów wynosiło około 30%, co jest mało optymistyczną informacją. Problemem z zatrudnieniem młodych jest powszechny, ale są pewne kierunki studiów, po których szczególnie ciężko znaleźć pracę. Od lat słyszymy bowiem o nadprodukcji magistrów, zwłaszcza na kierunkach humanistycznych. Faktycznie, w ostatniej dekadzie liczba studentów wzrosła o jedną piątą i dotyczy to głównie uczelni niepublicznych. Nadmiar absolwentów studiów wyższych potwierdzają dane z urzędów pracy, które rejestrują dużą liczbę bezrobotnych magistrów, zwłaszcza tych po studiach humanistycznych.

Kierunki studiów, po których trudno znaleźć pracę w zawodzie

Politologia, psychologia, historia, filologia polska, socjologia to kierunki, po których ciężko znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Osoby z takim wykształceniem na pewno nie znajdą pracy w szkole. Niż demograficzny powoduje kryzys zatrudnienia w oświacie – do tej pory głównie szkoły i inne placówki dydaktyczne wchłaniały sporą część np. absolwentów pedagogiki. Osobom z wykształceniem humanistycznym zarzuca się, że same skazują się na bezrobocie, gdyż po skończeniu wybranych przez siebie studiów nie mają praktycznych kompetencji, które mogą być atrakcyjne dla pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z wymarzonych studiów humanistycznych. Pamiętajmy jednak o zdobywaniu umiejętności, które nie muszą być związane z wybranym kierunkiem.

Jak znaleźć się na rynku pracy, jeśli nie ma ofert pracy dla absolwentów naszych studiów?

Humanistów cechuje otwartość umysłu i zdolność do przystosowania się do różnych zawodów. Warto więc spojrzeć na nowinki technologiczne i nowe sposoby komunikacji. Szybki rozwój sieci internetowej sprawia, że osoby, które skończyły filologię polską i umieją pisać, mogą pracować jako copywriterzy tworzący treści na zamówienie portali internetowych czy agencji reklamowych. Pedagodzy mogą zaś prowadzić ciekawe zajęcia pozalekcyjne.

Studia to czas na aktywną naukę. Chcąc znaleźć własną drogę, trzeba odbywać praktyki i staże, które pozwolą się rozwinąć, nawet jeśli studiujemy kierunek, który lepiej omijać szerokim łukiem. Praca będzie satysfakcjonująca, jeśli będzie się ją wykonywać z pasją i zaangażowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *