Inkubatory przedsiębiorczości. Czym one tak naprawdę są?

Założenie własnej działalności niesie zawsze ze sobą pewne ryzyko. Czy istnieje rozwiązanie, pozwalające przygotować się do prowadzenia firmy? Jaką rolę we wspieraniu przedsiębiorczości odgrywają inkubatory?

 

Czym są inkubatory przedsiębiorczości?

 

Inkubatory przedsiębiorczości to stosunkowo młody pomysł na wsparcie prawne, administracyjne i finansowe osób, które planują założenie działalności gospodarczej. Inkubatory to instytucje o różnej osobowości prawnej, mające możliwość przejęcia części obowiązków od początkującego przedsiębiorcy. Celem wzajemnej współpracy jest:

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości

  • preinkubacja – czyli przygotowanie danej osoby do prowadzenia działalności gospodarczej poprzez szeroki zakres wsparcia,
  • inkubacja – wsparcie po założeniu przez beneficjenta działalności gospodarczej.

 

Korzystanie z inkubatorów jest szczególnie popularne wśród ludzi młodych, szukających bezpiecznej alternatywy dla prowadzenia własnej firmy. Ogromną popularnością cieszą się tzw. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), obejmujące pomocą m.in. studentów i absolwentów uczelni.

 

Zakres działania

 

Forma i zakres działania poszczególnych instytucji może się różnić. W większości przypadków inkubatory świadczą przede wszystkich usługę udostępniania własnej osobowości prawnej. Osoba, zainteresowana prowadzeniem działalności, podpisuje umowę, na mocy której zezwala instytucji na szereg działań we własnym imieniu. W zamian, otrzymuje możliwość legalnego wykorzystania danych inkubatora (nazwa, NIP, REGON, KRS) do wystawiania faktur i podpisywania umów.

 

Szeroko rozumiane wsparcie, oferowane przez inkubatory przedsiębiorczości dotyczy także:

 

  • pomocy finansowej – beneficjent nie opłaca składek ZUS ani podatku dochodowego; zarobione kwoty są przechowywane na subkoncie „firmy”, działającej w ramach AIP,
  • pomocy prawnej – związanej m.in. ze sprawdzaniem poprawności dokumentów, wystawianych przez beneficjenta,
  • pomocy administracyjnej,
  • pomocy księgowej – rozliczenia, przygotowywanie deklaracji podatkowych,
  • doradztwa biznesowego,
  • stworzenia bezpiecznej przestrzeni do pracy – zależnie od charakteru instytucji, AIP mogą oferować dostęp do przestrzeni biurowej, sal konferencyjnych lub pomieszczeń typu coworking,
  • dostępu do ciekawej oferty szkoleniowej.

 

Wady i zalety

 

Najważniejszą zaletą działalności w ramach inkubatorów jest z pewnością bezpieczeństwo prawne i finansowe. Współpraca z instytucją pozwala na stopniowe sprawdzanie w praktyce własnego pomysłu na biznes. Dzięki niewielkim kosztom utrzymania (beneficjent wnosi zazwyczaj niewielką, comiesięczną opłatę) można skupić się prowadzeniu działalności i planowaniu rozwoju młodej firmy. Inkubator pozwala na legalne zawieranie transakcji, podpisywanie umów czy wystawianie faktur. Beneficjent, pragnący przejść na działalność „samodzielną”, może to zrobić w dowolnym momencie, wypowiadając umowę z miesięcznym wyprzedzeniem.

 

Do najważniejszych wad, związanych z korzystaniem z AIP, należy zależność od instytucji. Inkubatory mają pełny nadzór nad finansami młodej działalności. Zdarzają się też opóźnienia w rozliczeniach a każda instytucja może mieć własne, dodatkowe wymagania, które należy spełnić.

 

Mimo szeregu ograniczeń, inkubatory pozostają ciekawą opcją dla osób, które obawiają się zbyt szybkiego wejścia na rynek i chcą najpierw przetestować pomysł na własną firmę.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *