Czym są studia MBA?

Uzyskanie tytułu MBA (Master of Business Administration) to marzenie początkujących menedżerów oraz szefów z wieloletnim doświadczeniem. Jest on jednak zarezerwowany tylko dla elity złożonej z osób, które z sukcesem ukończą prestiżowe studia podyplomowe. Ci, którym to się uda, ugruntują swoją pozycję w firmie i zyskają szansę na znaczną podwyżkę. 

MBA – synonim prestiżu

Choć większość młodych osób w Polsce zabiega o uzyskanie tytułu magistra, to wciąż niewiele może się poszczycić skrótem MBA przed swoim nazwiskiem. Ten prestiżowy tytuł przysługuje wyłącznie absolwentom dwuletnich studiów biznesowych, które na całym świecie słyną z wysokiego stopnia trudności oraz praktycznego charakteru zajęć. Nie można na nie trafić z przypadku – tuż po uzyskaniu dyplomu wyższej uczelni – kandydatem może zostać jedynie przedstawiciel biznesu, który ma na swoim koncie pierwsze sukcesy i co najmniej kilka lat doświadczenia zawodowego. Te obostrzenia nie wynikają jednak z elitarnego charakteru studiów, lecz przyjętej formuły nauczania, zgodnie z którą im więcej nabędziemy doświadczenia na gruncie biznesowym, tym większy zakres wiedzy przyswoimy. Początkujący menedżer nie będzie więc w stanie skorzystać ze wsparcia międzynarodowych wykładowców w tak dużym stopniu, jak szef mogący w wielu kwestiach odwoływać się do swoich własnych doświadczeń. To wszystko sprawia, że studia MBA są spowite aurą tajemnicy, a dołączenie do grona żaków zdobywających umiejętności w międzynarodowym środowisku jawi się wielu osobom jako kamień milowy na drodze do prawdziwej kariery.

Studia MBA – sposób na osiągnięcie sukcesu

Wyniki wielokrotnie prowadzonych badań pokazują jednak wyraźnie, że takie myślenie znajduje swoje odbicie w rzeczywistości. Osoby z tytułem MBA zarabiają średnio więcej od biznesmenów, którzy nie ukończyli prestiżowej podyplomówki. Dużą zasługę pełnią tu też pewnie kontakty nawiązane podczas studiów, które często owocują szybszym rozwoju kariery zawodowej. Wieść gminna niesie, że niektórzy aplikują na studia MBA tylko po to, by poznać wpływowe osoby oraz biznesmenów, z którymi w przyszłości zrealizują wspólne projekty lub podpiszą intratne kontrakty.

Najsłynniejsze studia menedżerskie na świecie to kosztowna inwestycja, lecz ich absolwenci uważają, że zdobyta dzięki nim wiedza jest warta każdej ceny. Tym bardziej, że potwierdza ją prestiżowy tytuł, który jest rozpoznawany i honorowany na całym świecie. Biznesmeni, którzy się nim posługują mogą więc z powodzeniem starać się o pracę w każdym państwie, licząc przy tym na otrzymanie zarobków adekwatnych do uzyskanych kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *