Na czym polega wywiad gospodarczy?

Współpraca biznesowa w dużej mierze opiera się na zaufaniu. Jeśli jednak w grę wchodzą większe środki pieniężne czy renoma i zaufanie klientów, to warto się w jakiś sposób zabezpieczyć i w miarę możliwości sprawdzić przyszłego partnera czy kontrahenta. Takimi zadaniami zajmuje się wywiad gospodarczy, usługi tego typu są oferowane przez liczne biura detektywistyczne i pozwalają uniknąć wielu późniejszych problemów.

Czym jest wywiad gospodarczy

Wielu osobom wywiad gospodarczy będzie się kojarzył z podstępnym zdobywaniem nieupoważnionych informacji, a nawet ze szpiegostwem przemysłowym. Tymczasem metoda ta jest w pełni legalna i uczciwa, a detektywi zajmujący się takimi zadaniami zawsze działają w zakresie dozwolonym przez prawo. Zresztą większość informacji, które pozyskują, są powszechnie dostępne, więc przy odrobinie wysiłku każdy mógłby do nich dotrzeć. Głównym zadaniem wywiadu gospodarczego jest uzyskanie i przetworzenie informacji związanych z prawną, kadrową, finansową czy handlową przedsiębiorstw. Odbywa się to na zlecenie innego podmiotu, albo chcącego rozpocząć współpracę biznesową, albo szukającego sposobu na odzyskanie jakiś zobowiązań. Zadaniem takiego wywiadu jest przede wszystkim ochrona interesów i zabezpieczenie przed stratami finansowymi, a także utratą wiarygodności w branży.

Czynności podejmowane w ramach wywiadu

Wywiad gospodarczy może przybierać różne formy, zależnie od tego, jakie informacje są potrzebne klientowi i jakie środki chce na to przeznaczyć. Najczęściej weryfikuje się sytuację finansową, majątkową i prawną, w celu ustalenia wypłacalności i znalezienia ewentualnych zagrożeń w  tym obszarze. Taka weryfikacja jest też nierzadko zlecana przez podmioty, którym sprawdzana firma zalega z jakimiś płatnościami, ocena jej kondycji pozwoli skuteczniej prowadzić działania windykacyjne. Drugim obszarem, który często jest sprawdzany przy wywiadzie gospodarczym, jest obszar personalny. Sprawdza się wtedy podawaną w dokumentach kadrę zarządzającą, na przykład pod kątem sankcji czy przestępstw gospodarczych, ale też ustala powiązania kapitałowe i wszelkie, niekoniecznie oficjalne zależności z innymi osobami. Szczególnie to ostatnie jest dość trudne przy skomplikowanej strukturze własnościowej. Przy wywiadzie warto również sprawdzić, czy przeciwko danej firmie nie toczy się jakieś postępowanie sądowe, egzekucyjne czy upadłościowe.

Dlaczego detektyw

Weryfikacją kontrahentów można się zajmować samodzielnie lub zlecić to swoim pracownikom, a można wywiad gospodarczy zlecić wyspecjalizowanej agencji detektywistycznej. To drugie rozwiązanie, mimo konieczności poniesienia jakiś kosztów, jest znacznie lepsze i skuteczniejsze. Detektywi dzięki swojemu doświadczeniu, kontaktom i możliwościom technologicznym są w stanie uzyskać informacje, do których osoba bez odpowiedniej wiedzy nie dałaby rady się dostać. Detektywom znacznie łatwiej jest także dotrzeć do odpowiednich ludzi, czy to byłych i obecnych pracowników sprawdzanej firmy, czy jej kontrahentów i konkurentów. Wszystkie zebrane informacje zostaną przedstawione w specjalnym raporcie, i na takim dokumencie na pewno można się będzie oprzeć przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *